Kişisel Web Sitesi

YEDİĞİN LOKMAYA DİKKAT ET

Şah-ı Nakşibendî (k.s.) hazretleri, tasavvuftaki hallerinin kaybolduğunu söyleyen bir talebesine; ‘yediğin lokmaların helâlden olup olmadığını araştır buyurmuştur. Talebesi araştırdığında, yemeğini pişirirken ocakta helâl olup olmadığı şüpheli bir odun yakmış olduğunu tespit ederek tövbe etmiştir.
‘Namazda hudû ve huşu nasıl elde edilir?’ diye sorulunca da cevaben buyurdu ki:
” Huzurlu bir halde hâlal lokma yiyeceksiniz. Huzur ile abdest alacaksınız ve namaza başlarken iftitah tekbirini kimin huzuruna durduğunuzu bilerek, düşünerek söyleyeceksiniz.’
Hâce Hazretleri, kendisine karşı edepsizlik yapan bir kimseye kızmayıp, tebessümle karşıladı. Fakat edepsizlik yapan kimse büyük bir derde düşüp, helâk olacak hâle geldi. Hatasını anlayıp tövbe etti. Şah-ı Nakşibendî hazretleri bir ara o adamın evinin önünden geçerken, içeri girip hâlini sordu:
” Allah Teâlâ şifa vericidir. Korkma iyileşirsin’ dedi. O kimse bu söz üzerine kalkıp:
‘ ‘ Efendim size karşı edepsizlik ettim, hatırınızı incittim, beni affediniz.’ dedi. Şah-ı Nakişbend hazretleri buyurdu ki:
” Kalbimiz o zaman incindi. Fakat şu anda gönül aynası tertemiz. İyi bil ki, mürşitlerin kılıcı kınından çıkmış yalın bir kılıçtır. Ama mürşit merhamet sahibidir. Kimseye kılıç vurmaz. İnsanlar (belâsını arayanlar) gelip kendilerini o kılıca vururlar.

2 thoughts on “YEDİĞİN LOKMAYA DİKKAT ET

Bir Cevap Yazın