Kişisel Web Sitesi

YOKSUL ÇİFTÇİ İLE ARİSTOKRAT (A.FLEMING)

İskoç’yada, Fleming adında yoksul mu yoksul bir çiftçi yaşardı. Günlerden bir gün tarlada çalışırken yardım isteyen bir çığlık duydu. Hemen o tarafa koştu, bataklıkta beline kadar batmış iyi giyimli bir erkek çocuğu çırpınıyor, çırpındıkça da batıyordu. Çiftçi uzun uğraşlardan sonra çocuğu oradan kurtarıp evine götürdü.

Ertesi sabah Fleming’in evinin önüne gösterişli bir araba geldi ve şık giyimli aristokrat bir beyefendi arabadan inerek minnetle çiftçinin elini sıktı:

“ Oğlumu kurtardınız, size bunun karşılığını vermek istiyorum.” Diyerek içi altın dolu bir keseyi vermek istedi fakat yoksul ve onurlu çiftçi böyle bir ödülü kabul edemeyeceğini söyleyerek geri çevirdi. Tam bu sırada kapıdan çiftçinin küçük oğlu girdi. “ Bu senin oğlun mu?” dedi aristokrat.

Çiftçi gururla “Evet” dedi. Aristokrat devam etti “ Gel seninle bir anlaşma yapalım. Oğlunu bana ver onun iyi bir eğitim almasını sağlayayım, hem sana karşı olan borcumun belki bir kısmını ödeyebilirim hem de babası gibi sağlam karakterli ise ileride gurur duyacağın bir kişi olur.”

Çiftçi bu öneriyi kabul etti ve yıllar sonra oğlu Londra’daki St. Mary’s Hospital Tıp Fakültesinden birincilikle mezun oldu ve tüm Dünya’ya adını Penisilini bulan Sir Alexander Fleming olarak duyurdu.

Bir süre sonra aristokratın oğlu zatürreeye yakalandı.

Onu ne mi kurtardı? PENİSİLİN

Aristokratın adı: Lord Randholp Churchill

Oğlunun adı: Sir Winston Churchill

Bir Cevap Yazın