Kişisel Web Sitesi

GARCİA’YA MEKTUP

1904 Rus-Japon harbinden önce Amerikan gazetelerinde “ Garcia’ya mektup “ adlı hiç tanınmamış bir muhabirin yazısı çıktı. Bu kısa yazıda anlatılanlar yüzlerce kitapta anlatılanlardan daha  özlü ve derin idi. Yazı, Çarlık Rusya’sının Demiryolları Nazırının eline geçti. Nazır, bütün memurlarının bu yazının kopyasını yanlarında taşımaları talimatını verdi. O sırada Rus- Japon harbi başladı. Japonlar esir aldıkları Demiryolu Memurlarının hepsinin üzerinde bu yazıyı görünce meraklandılar. Japon Maarif Nezareti bu yazının kopyasının bütün Japon vatandaşlarının yanlarında taşımaları talimatını verdi. Bu yazı şimdi Amerika Birleşik Devletleri; Kara ve Deniz Kuvvetleri mensuplarına ve İzcilere verilmekte ve bu gelenek haline gelmiştir.

Amerikan kurtuluş savaşının bir safhasında, İspanya Sömürge  Ordusunu tecrit edebilmek için Kübalı General Garcia’ya bir talimat göndermek gerekti. Cumhurbaşkanı Mc Kinley bir mektup yazdı. Mektubun süratle yerine ulaşması gerekiyordu fakat Başkomutanlık Karagahında  Garcia hakkında bir bilgi yoktu, neredeydi, nasıl gidilirdi hepsi meçhuldü.

calixto_garcia_iniguez_1898       mckinley

Mektubu götürmeye Teğmen Rowan görevlendirildi. Teğmen Rowan mektubu aldı, torbasına koydu, gitti, mektubu yerine ulaştırdı, döndü. Raporunu verdi. Garcia emirlere uyacaktı.

Teğmen Rowan mektubu alınca;  Bu Garcia kimdir? Nerededir? Oraya neyle gidilir, atla mı, trenle mi? Harcırahımı nereden alabilirim? Arkadaşım Thomas benden daha iyi ata biner niye onu gönder miyorlar? Eşim de hamile? İzin sıram gelmiş ti? Demedi.

800px-calixto_garcia_and_william_ludlow_in_cuba_1898

Teğmen Rowan; Görevi ile ilgili tüm bilgileri süratle alarak yola çıktı, 4 gün sonra Küba kıyılarına ulaştı, 3 haftalık yaya yürüyüşüyle, dağları, ormanları ve türlü tehlikeleri aşarak Garcia’ya mektubu ulaştırıp aynı meşakkatli yolculukla geri döndü.

Bu gerçek hikayede anlatılmak istenen Teğmen Rowan’ın yolculuk sırasında çektiği zorluklar değildir. Verilen görevi en iyi şekilde yapma azim ve kararlığıdır. Bu adamın kişiliğinin örnek insan modeli olarak tüm okullarda, geleceğimizi omuzlayacak gençlere öğretilmesi gerekliliğidir. Dünyanın her yanında yönetici ve idarecilerin Garcia’yaya gönderecek mektupları vardır ve karşılarında da Teğmen Rowan kişiliğinde çalışanlara ihtiyaç vardır.

Hizmette kişilerin ilgisizliği ve bilgisizliği toplumları ve örgütleri felç eder. Hizmet çarkı dönerken, çarkın her dişlisinin yeniden bilenmesine zaman yoktur. Öte yandan hizmet devamlı akmaktadır ve devamlı işlerlik içinde olmak zorundadır. Çarkın bir dişi kendi işini hiçbir sebeple durdurmaya yetkili değildir aksi halde hizmet durur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın