Kişisel Web Sitesi

MANTIKLI FAKAT CEVAPSIZ SORULAR

* Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?

* Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye’yi bulmaya çalışırız? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

* Neden insanlar birbirlerine sarılınca sağa-sola sallanırlar?

* Neden öğrenciler ilköğretimin besinci sınıfına kadar öğretmene “öğretmenim” diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda “hocam” diye seslenmeye başlarlar?

* Neden sınavlarda “4 yanlış bir doğruyu götürür” seklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlarda; “4 doğru bil, bir doğru da bizden” seklinde bir kampanya başlatılıp zekâya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır yoksa ondan çekindiğimiz için midir?

* Neden dükkânını kapatıp giden esnaf, kapıya “10 dakika sonra döneceğim” yazar, ne zaman gittiğini nasıl anlarız ?

* Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye’deki bütün insanların izlediğini sanırlar? Örn: Su anda 70 milyon kişi bizi izliyor…

* Düğünlerde neden “Dom Dom Kursunu” ile göbek atılmaktadır. “Bir avcı vurdu beni, bin avcı beni yedi” gibi sözler eşliğinde kendinden geçen başka milletler var mıdır?

* Neden bazı kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde “inanmıyorum!” derler, inanılmayacak olan nedir?

* Cumartesi ve Pazartesi’nin neden kendi isimleri yoktur?

* Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde “en kısa mesafe” neden “indi-bindi” olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?

* Bir programı kurarken neden “kabul ediyorum” ya da “kabul etmiyorum” seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programı satın aldıktan sonra”kabul etmiyorum” seçeneğini işaretleyen bir takım saf kişiler mevcut mudur?

* Bulmacalarda boru sesinin karşılığı neden hep “ti”dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç “ti” diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

* Neden futbol takımı olan Ajax”Ayaks” diye okunur da temizlik ürünü Ajax “Ajaks” diye okunur?

* Neden ilanlarda “doktordan temiz araba” diye yazılır? Hipokrat yemininde”arabamı temiz kullanacağım” seklinde bir madde mi vardır

Bir Cevap Yazın