Kişisel Web Sitesi

VEHBİ KOÇ NASİHATLERİ

Vehbi KOÇ (25 ŞUBAT 1996 da 94 yaşında vefat etti) yazmayı çok severdi. Tüm söyleyeceklerini mektuplarla dile getirirdi. Vehbi KOÇ’u ölümsüzleştiren bu mektuplar pek çok gencin yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

fft81_mf1921040 bilinmeyen-yonleriyle-mustafa-koc-1_8

SUYU İDARELİ KULLANIN 11 AĞUSTOS 1961

Suyumuz çok azalmıştır. Yakın bir zamanda susuz kalmamız ihtimal dahilindedir. Bütün ev halkından ricam muslukların fazla açılmaması ve su israfına zerre kadar meydan verilmemesidir. Sonra yüzümüzü yıkayacak su bulamayız. Bu hususa dikkat edilmesini ehemmiyetle rica ederim. (Gönderilen: Tüm ev halkı)

SOSYETE ADAMI DEĞİL AİLE ADAMI OLUN 4 EYLÜL 1968

Son zamanlarda nedense kokteyl vermeye alıştık. Bu 6-7 sene zarfında kokteyllere ordu komutanlarını, Harp Akademileri Komutanını, Deniz Kuvvetleri Komutanını davet ettiniz, hiçbirisi gelmedi. Herkes ne kadar dikkatli.

Bunun çaresi her çağırılan davete gitmemektir. Gitmeyince bir daha davet etmezler, siz de davet etmek zorunda kalmazsınız. Bu sosyete hayatı da bu şekilde biter. Radyonuzu dinler, gazetenizi okur ve hayatınızı düzene koyarsınız.

Damga yememek, gazetelerin dedikodu sütunlarına geçmemek lazımdır. Bir defa bu aile adamı değil, sosyete adamı damgasını yedikten sonra çok şey kaybedilir. Hayatta çok dikkatli olmak lazım, her itibar genç yaşta kazanılır ve kaybedilir. Başkalarının başından geçen size de tecrübe olmalıdır. (Gönderilen Rahmi KOÇ)

MEMLEKET SOSYALİZME GİDİYOR FARK ETMİYORSUNUZ 1 ARALIK 1964

 1. Memleket ve Dünya matbuatını takip etmiyorsunuz.
 2. Haftanın bir gününde eğlenmeniz veya misafir kabul etmeniz hakkınızdır. Buna hiç riayet etmiyor işin dozunu kaçırıyorsunuz.
 3. Vaktinde uyumayarak iş randımanınızı düşürüyorsunuz.
 4. İsraf derecesinde masraf yapılmaktadır. Çeşmenin suyunun bir gün azalabileceğini, kurak giderse kesilebileceğini aklınızdan çıkarmayınız.
 5. Memleket ve Dünya Sosyalizme gidiyor. Halkın gözünden bir şey kaçmıyor. Bunu bilerek yürümek gerekir. Hiç dikkat etmiyorsunuz. İnşaAllah bundan böyle beni böyle bir mektup yazmaya mecbur bırakmazsınız. (Gönderilen: Çiğdem-Rahmi KOÇ, Sevgi Doğan GÖNÜL, Suna KOÇ)

MASRAFLARINIZA BAKTIĞINIZDA UTANACAKSINIZ 17 AĞUSTOS 1970

Dünkü manzarayı gördükten sonra hepinizi tetkik ettim, yorgunluk yüzlerinizden akıyordu. Dinleneceğinize yoruluyorsunuz. Misafir, konuşma gürültüsü, masraf; Buna ne can dayanır ne de mal. Haydi malı bırakın, can dayanmaz. Bu çekilir iş değil.Her zaman söylediğim gibi bazı davetleri kabul etmezseniz, bu surette de çağrılmazsanız. Son derece ağır mesuliyet altındayız. Memleketin siyasi ve ekonomik durumu, muntazam bir hayat sürdürmemizi çok iyi düşünerek kararlar almamızı icap ettiriyor. Bu hayatı bırakınız ve sözümü dinleyiniz. Masraflarınızı bir daha gözden geçiriniz. Baktığınız zaman kendiniz utanacaksınız. Bunları sizin iyiliğiniz için yazıyorum. İnşaAllah bu samimi sözlerimin tesiri olur. Babanız. ( Gönderilen: Dr. Nusret ARSEL, Rahmi KOÇ, Erdoğan GÖNÜL, İnan KIRAÇ)

OĞLUM RAHMİ, ALMANCA DA ÖĞREN 26 HAZİRAN 1963

Önümüzdeki yıldan itibaren merkezde çalışacağına, ileride de benim yerimi alacağına göre Almanca ve Fransızca lisanları bilmen gerekir. Derhal Almanca ders almaya başla. Vaktin olursa da 3 ay GOETHE ENSTİTÜSÜ’NE gidersin, daha iyi olur. Semahat bu seyahatte bana mükemmel tercümanlık yaptı. Tercümanla iş yapmanın zorluğunu ben tattım. Bu yazıma dikkat etmezsen çok zor durumda kalırsın. Son seyahtindeki intibalarına ait rapor hala gelmedi. (Gönderilen: Rahmi KOÇ)

ALLAH RIZASI İÇİN İSRAFTAN KAÇININ 10 ARALIK 1973

Seyahat, yakıt, enerji ve nakil araçları masraflarınızda büyük israf olduğuna kaniyim. Bana diyeceksiniz ki, bazen de dersiniz “ Bu yaşa geldin, hala mı bunlarla uğraşıyorsun. Otur keyfine bak, tatlı canını üzme.” Ben bunları sizler ve memleketim için yazıyorum. Teferruata girmek istemiyorum ama beğenmiyorum. Her biriniz müesseseden ve şahsi hesabınızdan ne kadar harcama yaptığınızı biliyorsunuz. Bu memleketin en ufak bir israfa ve gösterişe tahammülü yoktur. Sizlerin birçok insana örnek olmanız lazımdır. Memleket ve Dünyanın halini benden daha iyi biliyorsunuz. Allah rızası için çok dikkatli olun ve israftan kaçının. Gözlerinizden öperim. ( Gönderilen: Semahat ARSEL, Rahmi KOÇ, Sevgi GÖNÜL, Suna KIRAÇ)

MAL-MÜLK GEÇİCİ

Vehbi Koç’un tavsiye ettiği sağlık prensipleri

 1. Şişmanlamayınız
 2. Çok yağlı yemeyiniz
 3. Meyveyi bol yiyiniz
 4. Her gün idman yapınız
 5. Yorulmadan dinleniniz
 6. Her gün bağırsaklarınızı boşaltınız
 7. Sık sık hekiminize gidiniz ve dediklerini yapınız.
 8. Muhteris olmayınız. Bütün mal ve mülkünüzün geride kalacağını unutmayınız.

 

 

2 thoughts on “VEHBİ KOÇ NASİHATLERİ

Bir Cevap Yazın