Kişisel Web Sitesi

HZ.SÜLEYMAN, DERVİŞ VE KANADI KIRIK KUŞ

Hz. Süleyman’a hayvanlarla, özellikle de kuşlarla konuşabilme yeteneği bahşedilmişti. Bir gün yaralı bir kuş ona gelerek, kanadının bir derviş tarafından kırıldığını söyler. Dervişi huzuruna getirten Hz. Süleyman sorar:

KUŞLAR-0205

– Bu kuş senden şikayetçi niye bu kuşun kanadını kırdın? Derviş:

– Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacakken kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı incindi, der.

Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa dönerek:

– Bak bu adam da haklı. Sen neden kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolunm, kanadım kırıldı diye şikayet ediyorsun ! Kuş cevap vermiş:

– Efendim, ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan (c.c.) korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım! Hz. Süleyman bu savunmayı beğenir ve kısasın yerine gelmesi için:

KUŞLAR-0210

– Kuş haklı, hemen bu dervişin kolunu kırın, diye emreder. Kuş o anda:

– Efendim, sakın böyle yapmayın, der. Nedeni sorulduğunda, Kuş:

-Efendim, bunun kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar. Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkartın. Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.

Bir Cevap Yazın