Kişisel Web Sitesi

HZ. PEYGAMBERİN SELAMI-HEKİMOĞLU ALİ PAŞA HİKAYESİ VE CAMİİ

02052010(010)

Sultan III Osman’ın (padişahlığı 1754–57 yılları arası) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve yetenekli bir devlet adamı, oldukça dindar bir kimse idi. Bu Ali Paşa zamanında bir tüccar iflas etmiş, bütün mal ve servetini kaybetmiş, üstelik bir de borca girmişti. Bu sıkıntılı durumda iken müracaat ettiği bütün eş-dost kapıları, bu durumdaki herkese yapıldığı gibi yüzüne kapanmıştı.

Adamcağız bu çaresiz haldeyken bir gece rüyasında Peygamberimizi gördü ve O’ndan yardım ve destek istedi. Peygamberimiz ona :
– “Git Allah’ın makbul kulu Ali Paşa’ya benden selam söyle sana, 100 altın versin” dedi.
Adam ; – “Ya Rasulullah ben Ali Paşa’ya selamınızı iletir, bana 100 altın vermesini emrettiğinizi söylerim ama bana inanmaz” dedi.
1790_533[1]73_54593597[1]

Hz Peygamber (sas) şöyle buyurdu :
– “Sana inanması için ben sana belge vereceğim. Ali Paşa bana her akşam yüz salâvatı şerife okurdu ama geçen perşembe akşamı okumadı. Bunu ona söylersen sana inanır.”
Sabah olunca adam hemen Ali Paşa’ya koştu. Rüyasını anlattı. Ali Paşa ;
– “Peygamberimiz bana niye söylemiyor da sana söylüyor?” diye inanmak istemedi. Adam Hz Peygamberin verdiği belgeyi öne sürdü :
– “Efendim ben bana inanmayacağınızı Hz Peygamber’e söyledim. O da bana bir belge verdi. Siz her gece Efendimize, yüz salâvatı şerife okuyormuşsunuz ama geçtiğimiz perşembe akşamı okumamışsınız.”
Ali Paşa düşünmüş o gece hakikaten okumadığını fark etmiş. Bunun üzerine adama şöyle der :
– “Peki Hz Peygamber sana ne söyledi ise aynen tekrarla.”
Adam tekrarladı : – “Ali Paşa’ya benim selamımı söyle, sana 100 altın versin.”
Ali Paşa “Bir daha söyle…” diye tam yedi defa tekrarlattı.
Adam, Ali Paşa’yı kendisiyle alay ediyor sandı ve paradan da ümidini kesmişti ki, Ali Paşa ;
– “Sana Peygamberin her selamı için 100 altın vereceğim. Yedi defa tekrarlattım, 700 altın eder” der ve gerçekten 700 altını verir.

02052010(004)

Bir Cevap Yazın