Kişisel Web Sitesi

STANFORD ÜNİVERSİTESİ

Kaba saba, yıpranmış elbiseler içindeki yaşlı çift, Boston treninden inip utangaç bir tavırla rektörün bürosundan içeri girer girmez sekreter kadın masasından fırlayarak önlerini kesti…Öyle ya bunlar gibi ne idüğü belirsiz taşralıların Harvard gibi müstesna bir üniversite’de ne işleri olabilirdi?

Yaşlı adam, yavaşça rektörü görmek istediklerini söyledi. İşte bu imkânsızdı, rektörün onlara ayıracak bir saniyesi bile yoktu. Yaşlı kadın çekingen bir tavırla ”Bekleriz” diye mırıldandı.

Nasıl olsa bir süre sonra sıkılır giderlerdi Sekreter masasına döndü. Saatler geçti, yaşlı çift pes etmedi. Sonunda sekreter dayanamayarak yerinden kalktı, “Sadece birkaç dakika görüşseniz, yoksa gidecekleri yok.” diyerek rektörü iknaya çalıştı. Anlaşılan başka çare yoktu.

Genç rektör isteksizce kapıyı açtı. Sekreterin anlattığı tablo midesini bulandırmıştı zaten oldum olası taşralılardan, kaba saba köylülerden nefret ederdi. Onun gibi adamın ofisine gelmek olacak şey miydi bu.

Suratı asılmış, sinirleri gerilmişti.

Yaşlı kadın hemen söze başladı. Harvard’da okuyan oğullarını geçen yıl kazada kaybetmişlerdi. Oğulları burada öylesine mutlu olmuştu ki, onun hatırasına okul sınırları içerisinde bir anıt yaptırmak istiyorlardı.

Rektör bu trajik öyküden etkilenmediği gibi çok ta sinirlenmişti.” Madam! “ dedi sert bir sesle. “ Biz burada okuyup da ölen kişiler için bir anıt diksek, burası mezarlığa döner!”

“ Hayır, hayır” diyerek haykırdı yaşlı kadın “Anıt değil… Belki, Harvard’a bir bina yaptırabiliriz.” Rektör yıpranmış giysili, yaşlı çifte nefret dolu bir bakışla “ Bina mı?” diyerek tekrarladı. “ Siz bir binanın kaça mal olduğunu biliyor musunuz? Sadece son yaptırdığımız ilave bölüm bile, neredeyse 7,5 milyon dolara çıktı.”

Tartışmayı noktaladığını düşünerek ve zafer kazanmış edasıyla arkasına yaslandı. Artık bu yaşlı bunaklardan kurtulabilirdi, nasılda hadlerini bildirmişti… Yaşlı kadın, yavaşça kocasına döndü” Üniversite inşaatına başlamak için gereken para peki bu kadar mıymış, biz niye kendi üniversitemizi kurmuyoruz o halde?”

Rektörün yüzü karmakarışık oldu, ne diyeceğini bilemedi, şaşkınlıktan adeta dili tutulmuş tu… Yaşlı adam başıyla onayladı. Bay ve Bayan Leland Stanford dışarı çıktılar. Doğu California’ya Palo Alto’ya geldiler ve artık Harvard’ın umursamadığı oğulları için onun adını ebediyen yaşatacak, Amerika’nın en büyük ve en prestijli Üniversitelerinden biri olan STANFORD ÜNİVERSİTESİ’ni kurdular.

Leland Stanford Junior Üniversitesi ya da bilinen adıyla Stanford Üniversitesi, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir.

Bir Cevap Yazın