Kişisel Web Sitesi

KOLOMBUN YUMURTASI

Kardinal Mendoza bir kutlama sırasında yeni kıtanın keşfini çok önemli bir olay olarak nitelemiş ve bunu gerçekleştiren Kristof Kolomb’a övgüler yağdırmıştı. Bu, ona göre bir insanın dayanma gücü ve kararlılığının göstergesi, mücadeleden vazgeçmemesi sonucu elde edilen üstün bir başarıydı..

christopher_columbus

Bu konuşmayı dinleyen asil İspanyol beyleri, duyduklarından pek rahatsız olmuşlardı. Özellikle bir yabancının (Kolomb, Ceneviz liydi.), böyle bir övgüye layık görülmesi onları mutlu etmemişti.

“Yeni dünya denilen yere giden yol hiç de sanıldığı kadar zor değildi ” dediler.

“Dünyanın denizi apaçık karşımızda duruyor, hiçbir İspanyol denizcisi hedefi şaşırmazdı ” diye devam ettiler.

100_6047

Bu sözlere kızan ve yanıt vermek için söz alan Kolomb; “Ben kendi adıma bir şeyler kazanma tutkusundan çok uzaktayım” diye başladı konuşmasına ve şöyle devam etti ;

“Dünyada birçok zor iş vardır ama birisi size onun nasıl yapıldığını gösterdikten sonra, aa..Ne kadar kolaymış, bunu herkes yapar denir. Kolomb, bu arada hizmetçiden bir yumurta istemişti.

“Simdi siz soylu beylerden bir ricam olacak; Siz ekselansları şu elimde gördüğünüz yumurtanın, dik olarak masanın üstünde durmasını sağlayabilir misiniz acaba ?”

Ekselans yumurtayı bir tarafından tuttu, öteki tarafını çevirdi, başka türlü denedi ama başaramadı ve elindeki yumurtayı bir başka beye verdi. O da başaramadı ve bir başkasına verdi. Kimse başaramayınca da; “Bu mümkün değil yapılamaz!” diye hep bir ağızdan bağırdılar.

Kolomb; “Tabii mümkündür, ben yapacağım ve siz bunu herkes yapar diyeceksiniz” diye yanıtladı, beyleri.

Mırıltılar içerisinde Kolomb yumurtayı eline aldı ve hafif bir vuruşla yumurtanın sivri ucunu kırmadan içeri doğru giden kabuğun üstünde durmasını sağladı.

Bu arada beyler; “Bunu herkes yapar!” diye bağırdılar.

Kolomb, onları şöyle yanıtladı; “Doğru bunu herkes yapabilir beyler ama fark sizin bunu yapabileceğiniz, fakat benim yapmış olmamdır.”

Bir Cevap Yazın