Kişisel Web Sitesi

VÜCUDUMUZUN MATEMATİĞİ

Saçlarımızın ilerleyen yaşlarda beyazlaması saç folikülünde bulunan ve saça rengini veren “melanin” üretmekten sorumlu pigment hücrelerinin ölmeye başlamasından kaynaklanır.

Kornea insan vücudunda hiç bir kan damarı içermeyen tek canlı dokudur.

Bebeklerin gözleri yaklaşık 6-8 haftalık olana kadar gözyaşı üretmez.

İnsanda ince bağırsak yaklaşık 2,54 cm çapında ve yaklaşık 6,7 metre uzunluğundadır.

Beyin vücut ağırlığının sadece % 3′ünü oluşturmakla birlikte, her an soluduğumuz oksijenin ve aldığımız gıdalardan elde edilen enerjinin yaklaşık % 20’sini tüketir ve vücudumuzdaki toplam kanında yaklaşık % 15′ini kullanır.

İnsan vücudu kendi ağırlığınızı tartabilecek bir çiviyi yapmaya yetecek miktarda demir içerebilir.

Ortalama bir yetişkin erkeğin günde alması gereken demir miktarı yaklaşık 8,7 gr. demir iken, ortalama bir yetişkin kadın için bu miktar yaklaşık 14,8 gramdır.

Ortalama olarak erkeklerin ihtiyaç duydukları günlük kalori miktarı 2900 kalori iken, kadınlar için bu değer 2200 kalori civarındadır.

İnsan retinasında 100 milyonun üzerinde ışığa duyarlı rod hücresi vardır.

İnsan midesi günde 2-3 litre arası gastrit sıvı üretebilir. Ortalama bir insan vücudu bir çiviyi eritebilecek miktarda hidroklorik asit (HCl) içerir.

İnsan kalbinin bir saat içinde harcadığı kuvvet, yaklaşık bir tonluk yükü yerden bir metre yukarıya kaldırmaya denk bir enerjidir.

Yüzümüzde 60 adet kas vardır. Gülümsemek kaşları çatmaktan daha kolaydır. Gülümsemek için 20 kası çalıştırmamız gerekirken, kaşlarımızı çatmak için 40′ın üstünde kası çalıştırmamız gerekmektedir.

Vücudumuzda 639 civarı kas bulunmaktadır. Kaslar vücudumuzun toplam ağırlığının yaklaşık 2/5′ini oluşturmaktadır.

Göz kası tüm vücudun en hızlı tepki gösteren kasıdır.

Günde yaklaşık yarım litre suyu nefes yoluyla dışarı atarız.

Akciğerlerdeki kapiller damarlar uç uca getirildiğinde 1600 km’lik bir uzunluğa ulaşır.

Yetişkin bir insanda akciğerlerin yüzey alanı yaklaşık olarak 75 m2′dir. Derinin yüzey alanı ortalama olarak 16 m2 olarak alındığında, akciğerlerin yüzey alanının derinin yüzey alanının yaklaşık 5 katına eşit olduğu görülmektedir.

Kaydedilmiş en yüksek “hapşırma hızı” 165 km/saattir.

Sağ akciğerimiz, sola kıyasla daha geniştir.

Bir Cevap Yazın