Kişisel Web Sitesi

BEYNİ ÇALIŞTIRAN BESİNLER

Araştırmalara  göre, bazı yiyecekleri  daha fazla  yiyerek  hafıza, algılama yeteneği  ve dikkati  artırıp, daha hızlı düşünebilmek  mümkün.

Sınavlara  hazırlanan öğrencilerin  beyinlerinin daha iyi  çalışması için  zencefil, kimyon, havuç, ceviz, fındık, fıstık, lahana, karides gibi  besinleri almalarını öneriliyor.

Diyetisyen  Ferin  Batman, yaklaşan  sınav  günleri öncesinde, ilköğretim ve liselerin  son sınıflarında okuyan öğrenciler  için  “beynin  daha iyi  çalışmasına  yardımcı olacak yiyecekler” hakkında bilgi  verdi.

Batman, öğrencilerin  sınavlar için  son hazırlıklarını  yaptıklarını, ancak  pek  çoğunun, “konsantre olamamaktan, öğrendiklerini çabucak unutmaktan, dikkatini  veremeyip aynı sayfayı  tekrar tekrar okuduklarından” yakındıklarını söyledi.

Vücudun küçük  bir bölümünü oluşturan beynin, yiyeceklerle  alınan enerjinin  yüzde  20’sini  harcadığını, beynin, kanın taşıdığı oksijen ve glikozla beslendiğini kaydeden  Ferin  Batman, “Araştırmalar, belirli yiyecekleri  daha fazla  yiyerek  hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi  artırıp, daha hızlı düşünebileceğinizi  gösteriyor” diye  konuştu.

Bir Cevap Yazın