Kişisel Web Sitesi

LALELİ CAMİİ

Laleli Camiini Sultan III Mustafa (Padişahlığı 1757–1774 yılları arasıdır) 1763 yılında yaptırmıştır. Laleli, Aksaray ile Beyazıt arasında olan İstanbul’un bir semtidir. Sultan Mustafa bu camii yaptırırken çevrede Laleli Baba namında bir din büyüğünün yaşadığını, gerçek bir mürşit olduğunu, hikmetli sözler söylediğini öğrendi. İçinde bu zatla görüşmek, söz ve sohbetinden yararlanmak arzusu doğdu.

LALELİ CAMİSİ-0015 LALELİ CAMİSİ-0040
Cami inşaatını denetlemeye geldiği bir gün Laleli Baba ile görüşmek istediğini bildirdi. Laleli Baba’ya hemen padişahın kendisini ziyaret etmek istediği haberi ulaştırıldı, o da buyur etti. Padişah Laleli Baba’nın sohbetinden gerçekten memnun kaldı. İçinde Laleli Baba ile daha sık görüşme arzusu uyandı. Ayrılacağı sırada bu din ulusuna bir soru sordu :
– “Efendi Hazretleri, bu dünyada en güzel şey nedir acaba? ”

LALELİ CAMİSİ-0100 LALELİ CAMİSİ-0230
Laleli Baba cevap verdi :
– “Bu dünyada en değerli şey yiyip içtikten sonra sıkıntısız biçimde def-i hacet (büyük abdest)ini yapabilmektir.”
Hükümdar bu cevaptan pek hoşnut olmadı. Başından beri büyüleyici konuşmalarıyla herkesi etkileyen bir zata bu cevabı pek yakıştıramadı. Hatta bu cevabı biraz kaba bile buldu. Bundan sonra bir şey konuşulmadı, hükümdar maiyetiyle beraber saraya döndü.

LALELİ CAMİSİ-0165 LALELİ CAMİSİ-0280
Fakat bu ziyaretin ertesi günü şiddetli bir kabızlığa yakalandı. Bir türlü içini boşaltamıyordu. Sarayın bütün ilgilileri ve hekimbaşı seferber oldular, bilinen bütün ilaç ve yöntemleri uyguladılar, fayda etmedi. Padişah kıvranıyordu. Nihayet birinin aklına geldi. Laleli Baba’ya haber verilse, onun himmetiyle hükümdar bu dertten kurtulamaz mıydı? Zaten başka denenmedik yol kalmamıştı. Padişaha danışıldı. O da “Ne gerekiyorsa yapılsın” dedi.
Hemen Laleli Baba’ya gidildi. Ve saraya getirildi. Hükümdar doğum sancısı çekiyor gibi kıvranıyordu. Laleli Baba’ya yalvardı :
– “Aman bana yardım et!”
Laleli Baba, – “O kadar kolay değil, karşılık olarak ne vereceksiniz?” dedi.

LALELİ CAMİSİ-0160 LALELİ CAMİSİ-0120
“Senin bölgende yaptırdığım o camii sana hibe edeceğim.”
“Yetmez” dedi. Laleli Baba…
Sultan Mustafa daha birçok şeyler ekledi, Laleli Hazretleri bir türlü tamam, yeter, demiyordu. En sonunda ağzındaki baklayı çıkardı:

“Ben senin için dua ederim, Allah dilerse bu dertten kurtulursun ama karşılığında saltanatı (padişahlığı-hükümdarlığı) isterim”
Padişah kem küm etti ama çaresi yoktu “Tamam” dedi .”O da senin olsun”
Laleli Baba dua etti, sırtını sıvazladı, “Haydi git Allah’ın izniyle kurtulacaksın.” dedi ve gerçekten kurtuldu. Kurtuldu ama saltanat da elden gitmişti. Şifa bulmanın sevincini, saltanatın elden çıkmış olmasının üzüntüsü gölgeliyordu. Laleli Baba, Sultanın haline baktı, baktı da dedi ki :
“Bir saltanat ki bir defi hacete değişiliyor, öylesine ucuz bir saltanat bize gerek değil, al yine senin olsun.”
LALELİ CAMİSİ-0130 LALELİ CAMİSİ-0170 LALELİ CAMİSİ-0165 LALELİ CAMİSİ-0140 LALELİ CAMİSİ-0200 LALELİ CAMİSİ-0250

SULTAN III. MUSTAFA ve oğlu SULTAN III. SELİM TÜRBESİ

SULTAN III. MUSTAFA ve oğlu SULTAN III. SELİM TÜRBESİ

LALELİ CAMİSİ-0045

Bir Cevap Yazın