Kişisel Web Sitesi

ALLAH (C.C.) TASAVVURU

1.) Allah (C.C.) tasavvurunuz, insanın gerek kendisiyle gerekse de çevresiyle olan ilişkisine yön vermektedir.

Allah (C.C.) tasavvurunuzda, yalnızca Allah (C.C.) eşsiz, benzersiz, ortaksız ve her şeye kadir ise üzerinize düşenleri yaptıktan sonra sizi aşan durumlarda bütün ümitlerinizi O’na bağlarsınız.

Din adına tek söz sahibi, tek otorite O olur, kısaca sizi yalnızca O’nun kitabı bağlar. Bağlanacağınız tek sınırsız güç, O olur.

Allah’tan (C.C.) başkasına hak etmediği özellikleri, kısaca Allah’a ait nitelikleri yakıştırmazsınız. Bu bilinçteki birini de Allah asla yüzüstü bırakmaz.

2.) Allah (C.C.) tasavvurunuz, O’nu yalnızca yaratıcı görme üzerine kurulu ise O’nu hayatınıza ya hiç karıştırmazsınız ya da O’nun hayatınıza sınırlı karışabileceğini düşünürsünüz.

Zor zamanlarda karıştırıyorsanız bu, O’nun rolü konusunda emin olmadığınızı ve yaşamınızı çelişkilerle sürdürdüğünüzü gösterir.

3.) Allah (C.C.) tasavvurunuz, İlahların çok olduğu veya her şeyin Allah (C.C.) olduğu inancına dayanıyorsa bu iddia sahipleri, siz ve yakın çevreniz olacaktır.

Eğer İlahlık iddiasındaysanız bilmeniz gereken bir şey var;

İlah, evreni ve içindekileri yaratır, ilah evreni ve içindekileri yaşatır, ilah evreni ve içindekileri yönetir.

Sizden önce de evren var olduğuna ve siz evreni yaratmadığınıza göre, canlıların tüm ihtiyaçlarını siz karşılamadığınıza göre, sizden ahlak ve adalet beklemek abesle iştigaldir (boş işlerle uğraşmaktır).

İlahlık iddiasında bulunan insan insanlıktan çıkar veya ilahlığın sefasını sürer.

İlahları sorgulayacak bir güç olmadığına göre bu sorumsuz ve keyfi yaşam ciddi bir kast sistemi (katı sınıf ayrımını) ortaya çıkarır. Bu sistem olmadan varlığınızı sürdüremezsiniz.

2 thoughts on “ALLAH (C.C.) TASAVVURU

  • Bekir Yetginbal dedi ki:

    Muhterem Niyazi abim S.A.

    İslam inancının ana temeli olan bu can alıcı husus insanlar tarafından, Peygamber efendimiz(sas) in öğrettiği ve anlattığı şekilde, aynen ashabının anladığı gibi bir anlaşılsa, zaten ana düğüm çözülmüş olacak. Rabbim cümlemize feraset ve basiret nasip etsin inşallah. Saygılarımla

  • niyazi hocam ağzınıza sağlık

Bir Cevap Yazın